Kapesní průvodce krajinou nevšedních krás a divokých orchidejí
Následující karta
Předchozí karta

ORCHIS PURPUREA Huds. – vstavač nachový

Pramen: www.botany.cz
Synonyma:
Orchis fusca Jacq., Orchis maxima K. Koch, Orchis moravica Jacq.
Česká jména:
Rozšíření:
Je rozšířen v Evropě (chybí ve východní části), severní Africe a v Malé Asii, v Čechách se vyskytuje v Českém krasu, Českém středohoří a v Polabí (východní část), na Moravě je jeho výskyt o něco bohatší, objevuje se například na Znojemsku, v oblasti Bílých Karpat, v Moravském krasu.
Ekologie:
Vyhledává spíše polostín – křoviny, řídké lesy, křovinné lemy lesů. Občas roste i na pastvinách či loukách od nížin po pahorkatiny. Je citlivý na hnojení. Vyžaduje alkalické půdy, spíše sušší.
Popis:
Vytrvalá bylina s nápadným květem, přilba tupá, prostřední lalok pysku se rozšiřuje pozvolna už od báze, pysk je širší než dlouhý, světle růžový s chomáčky hnědočervených papil, vzácně i bílý. Může dosahovat výšky 80–90 cm. Je velice variabilní jak v barvě, tak i ve stavbě květů.
Ohrožení a ochrana:
Vstavač nachový je silně ohrožený druh naší flóry (C2b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2), chráněným druhem je i na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku. Mezinárodně je chráněn i úmluvou CITES.
Poznámka:
Výskyt na Dobersku:
Hlinská stráň, Malíkovice; Milská stráň, Milý; Háj, Líský; Bílichovské údolí, Bílichov; Nejsvětější Trojice; Bučiny u Milské stráně
Výskyt (+ = nález potvrzen autorem webu): Foto © V.A.M. (kliknutím na fotku přejdeš do fotogalerie - počet fotek = 1)
© V.A.M. 2013 (venca_m@seznam.cz)